Батьківщина-мати у Києві: що подивитися, цікаві факти

Монументальний пам’ятник «Батьківщина-мати» було відкрито у Києві 1981 року, на честь свята Дня Перемоги. Масштабна скульптура є частиною пам’ятного музейного комплексу, присвяченого подіям Другої світової війни. Розташована на лівому березі Дніпра. Відкриття пам’ятника проводив особисто держсекретар Л. Брежнєв.

Усередині скульптура порожниста, є 2 оглядові майданчики – висота 36.6 метрів та 92 метри у найвищої. Потрапити на оглядові майданчики можна за допомогою двох ліфтів.

Історія

«Батьківщина-мати» стала першою в СРСР скульптурою із сталі такого масштабу. Висота з постаментом складає 102 метри. Монументальність споруди підкреслена обраним місцем розташування об’єкту – пагорби з видом на річку та Київ. Створення проекту та подальше збирання монумента проводилися «Київським заводом ім. Паризької Комуни». Активну допомогу при зварюванні всіх сталевих елементів надавав Інститут електрозварювання ім. Патона».

Для складання скульптури було споруджено спеціальний кран заввишки 100 метрів, який згодом демонстрували шляхом розрізання автогеном. Причиною цього став поспіх перед відкриттям монумента. Триповерхова будівля Музею Другої Світової війни може одночасно вмістити до 30 000 відвідувачів.

Цікаві факти

Спочатку пам’ятник жінці з мечем у руці мав бути заввишки 80 метрів, без урахування постаменту. Пізніше «Батьківщина-мати» була зменшена через збереження єдиного ансамблю з Києво-Печерською Лаврою, що розташована неподалік. Посилання влади було наступним: «Зброя не може бути вищою за релігійний хрест».

Також було змінено початковий проект скульптурного ансамблю через смерть його автора Євгена Вучетича. Василь Бородай, який прийшов йому на зміну, повністю змінив ідею створення водоспаду на території монумента, зробив композицію менш вигадливою. Акцент зроблено на монументальності.

монумент батьківщина мати у Києві

Інші цікаві факти:

  • Спочатку скульптуру планувалося покрити сусальним золотом. Але згодом від цієї ідеї вирішили відмовитися;
  • загальна довжина всіх зварних швів становить 30 км.;
  • товщина листів сталі становить 1,5 мм, а розмір кожної сталевої пластини 50*50 см;
  • площа меморіального комплексу становить близько 10 га;
  • орієнтовний мінімальний термін служби пам’ятника становить 150 метрів;
  • за оцінками експертів, скульптура здатна витримати землетрус у 9 балів за шкалою Ріхтера;
  • 2023 року герб СРСР на щиті було замінено на державний символ України, тризуб;
  • фінансування зміни герба було здійснено за рахунок приватних пожертвувань;
  • загальна вага сталевої споруди складає 450 тонн;
  • довжина меча становить 16 метрів, а розміри щита дорівнюють 13*8 метрів.

Споруда має масивний бетонний каркас, що входить у землю на глибину 17.8 метрів.

Що подивитися?

Ретельне знайомство із меморіальним комплексом у відвідувачів займе не один день. Це музей Другої Світової війни, прогулянка парком, огляд скульптурної композиції поруч із «Батьківщиною-матір’ю», подивитися на Київ з висоти 92 метрів.

Поруч із монументом розташований музей військової техніки, в якому представлені зразки старих зразків озброєння та нові екземпляри.

Поруч із меморіальним комплексом розташована Києво-Печерська Лавра, головна святиня Київської Русі. У підземеллях старовинного монастиря розташовані мощі православних святих.

Корисна інформація

Адреса: м. Київ, вул. Лаврська 27.

Час роботи: 10:00 – 19:00.

Контактний телефон: (044) 285-94-52.