Навіть недорогий автоакумулятор здатний послужити власнику від 5 років за правильного догляду. АКБ преміумсегменту взагалі витримують до 20 років безперервної служби. Однак багато автовласників змінюють батареї в машинах буквально кожні 2–3 роки, дивуючись швидкому зносу. Причина — неправильний догляд, що призводить до пошкодження зовнішніх чи внутрішніх частин батареї. У статті обговорюємо, як правильно обслуговувати АКБ у домашніх умовах, щоб він витримав заявлений виробником термін експлуатації.
П’ять правил догляду за АКБ
Для збереження працездатності акумулятора слід дотримуватися таких рекомендацій:
- Тримати у чистоті. Слід регулярно перевіряти наявність патьоків від витратних матеріалів, скупчення бруду та іржі — і видаляти їх, щоб не зіпсувався корпус. Мінімальна частота догляду — раз на 14 днів. Протирати автомобільний акумулятор можна бавовняною ганчіркою, за наявності стійких забруднень — з додаванням перекису водню. Слід також перевіряти стан клем, труб та інших отворів, де можуть накопичуватися сторонні частки.
- Правильно фіксувати. Важливо поставити акумулятор чітко у призначену нішу і щільно затягнути його кріпленнями. Надійна фіксація захищає АКБ від регулярної тряски, що мінімізує ризик пошкодження внутрішніх пластин та корпусу. Правильне кріплення зводить нанівець можливість зміни положення акумулятора під час руху, що може призвести до втрати керованості транспортним засобом. Не забувайте перевіряти фіксацію АКБ перед кожним виїздом.
- Контролювати рівень електроліту. Внутрішнє наповнення відповідає за технічні здібності акумулятора та коефіцієнт корисної дії. За недостатньої кількості електроліту АКБ може припинити виконувати свої функції, особливо якщо за вікном стоять сильні морози. У критичних ситуаціях заповнити рівень рідини можна дистильованою водою, але не варто цим зловживати.
- Правильно заряджати. Будь-яка батарея потребує поповнення енергії, особливо після тривалої перерви в роботі. Заряджати акумулятор слід у теплому, добре вентильованому приміщенні, щоб не вдихати електроліт. Не можна ставити АКБ на зарядку на морозі, забувати про попереднє очищення робочих елементів. Для заряджання акумулятора краще використовувати «рідний» пристрій і не допускати перезаряджання, якщо в приладі не передбачено автовимкнення.
- Дбайливо ставитися під час експлуатації. Не варто безперервно запускати акумулятор через стартер, якщо двигун не заводиться: краще робити перерви між спробами хоча б у 60 секунд. Раз на місяць перевіряйте рівень напруги на клемах: зробити це можна в домашніх умовах звичайним мультиметром. Автомобіль надовго вирушає до гаража? Варто зняти акумулятор, очистити від бруду, загорнути в чисту тканину і відправити на полицю в сухе, темне місце, що провітрюється.
Дотримуйтесь цих рекомендацій — і акумулятор для автомобіля прослужить вам довгі роки!