Карієс — одне з найпоширеніших захворювань зубів, яке руйнує емаль та дентин і, зрештою, веде до втрати зубів. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, близько 60-90% дітей та більшість дорослих у світі мають карієс, адже він не завжди помітний на перших стадіях і може ніяк не проявлятися.
Проте карієсу можна успішно запобігти чи лікувати вчасно. Розповідаємо, якими є причини, перші симптоми, а також профілактика карієсу й методи його лікування.
Для чого потрібна профілактика карієсу?
Профілактика карієсу це комплекс заходів, які не тільки зберігають здоров’я зубів, але й захищають їх від розвитку захворювання. Загалом профілактика карієсу необхідна для того, щоб:
- зменшити ризик ураження зубної емалі бактеріями, які виробляють руйнівну кислоту;
- зміцнити зубну емаль фтором та іншими мінералами;
- запобігти утворенню зубного нальоту й каменю, які руйнують тканини зуба;
- зберегти естетику зубів та посмішки;
- запобігти ускладненню карієсу, як пульпіт, періодонтит, абсцес й інші.
Основні причини появи карієсу
Карієс — це результат взаємодії трьох факторів: бактерій, що живуть у ротовій порожнині, їхніх продуктів обміну (кислот) та зубної емалі. Бактерії живляться залишками їжі, особливо цукрами та крохмалем, які ми споживаємо. При цьому вони виділяють кислоти, які й розчиняють мінерали зубної емалі. Якщо цей процес триває довго або ж часто повторюється, то у твердій тканині зуба утворюється заглиблення — каріозна порожнина.
Причини карієсу:
- неправильне харчування: часте або надмірне споживання солодкої або клейкої їжі;
- недостатня гігієна ротової порожнини: нечасте або неправильне чищення зубів;
- анатомічні особливості зубів: глибокі борозни, щілини, тріщини, нерівності на поверхні зубів;
- спадкова схильність: слабка зубна емаль, низький рівень фтору в організмі;
- захворювання слизової оболонки рота: стоматит, гінгівіт, кандидоз тощо;
- загальні захворювання: цукровий діабет, імунодефіцит, анемія й деякі інші;
- приймання окремих ліків: антибіотиків, гормонів, діуретиків тощо;
- стрес, куріння, алкоголь та інші шкідливі звички.
Методи профілактики карієсу
Профілактика карієсу може бути як загальною, так і локалізованою. До загальної профілактики належить поліпшення стану організму, зміцнення імунітету, регулювання харчових звичок й лікування супутніх захворювань. Локалізована ж профілактика спрямована на покращення гігієни ротової порожнини й збереження здоров’я зубної емалі. Серед методів такої профілактики:
- регулярне чищення зубів двічі на день;
- використання зубної нитки й ополіскувача;
- системна професійна гігієна зубів у стоматолога: ультразвукове чищення, полірування, фторування та інше;
- запечатування фісур: заповнення глибоких борозен на жувальних поверхнях зубів спеціальним матеріалом, що захищає від проникнення бактерій із залишків їжі;
- профілактичні візити до стоматолога, своєчасне лікування карієсу й інших захворювань зубів і ясен.
Ступені ураження карієсом
Залежно від глибини проникнення карієсу, виділяють чотири ступені ураження зубів:
- Поверхневий карієс. Це найлегша форма захворювання, адже уражена лише емаль зуба. Поверхневий карієс малопомітний та зазвичай невідчутний. Він може проявлятися як білі або коричневі плямки на зубах, може з’явитися чутливість до холодного або гарячого та незначний дискомфорт під час жування.
- Середній карієс. На цій стадії каріозне руйнування проникає у дентин — тканину під зубною емаллю. Середній карієс супроводжується болем від солодкого, кислого або солоного, а сама форма й колір зуба змінюються.
- Глибокий карієс. Це важка форма захворювання, коли каріозне руйнування сягає пульпи — м’якої тканини з нервами й судинами зуба. Глибокий карієс супроводжує сильна болючість зуба, яка може віддавати в сусідні зуби, щоку або вухо й провокувати запалення ясен і набряк м’яких тканин.
- Ускладнений карієс. Найсерйозніша форма захворювання, адже тоді карієс поширюється за межі пульпи й викликає запалення тканин, що оточують кореневий канал. Ускладнений карієс може призводити до утворення гранульом, цист або абсцесів, які вже потребують хірургічного втручання.
Лікування карієсу в VixClinic в Києві
Якщо ви помітили перші ознаки карієсу на зубах, краще не зволікати з візитом до стоматолога. Чим раніше ви почнете лікування, тим більше шансів зберегти свої зуби здоровими й красивими.
У VixClinic в Києві, ви отримаєте якісне та безболісне лікування карієсу будь-якого ступеня. Наші фахівці використовують сучасне обладнання, матеріали та методики, щоб повернути зубам втрачену функціональність й естетику. Ми пропонуємо різні види лікування карієсу:
- Реставрація зуба. Це видалення каріозної тканини й заповнення порожнини спеціальним матеріалом, який імітує природний колір і форму зуба. Реставрація відновлює зуб при поверхневому або середньому карієсі.
- Ендодонтичне лікування. Це процедура, при якій стоматолог видаляє пульпу з ураженого зуба й очищає кореневий канал від бактерій. Потім він заповнює кореневий канал спеціальною пастою і закриває зуб коронкою або пломбою. Ендодонтичне лікування може зберегти зуб при глибокому або ускладненому карієсі.
- Видалення зуба. Це останній вихід, коли лікування карієсу неможливе або неефективне. Стоматолог видаляє уражений зуб під місцевою анестезією й пропонує різні варіанти протезування, такі як імплантація, мости або протези.
Ви також можете записатися у VixClinic на професійну гігієну чи профілактичну консультацію, адже завжди краще тримати здоров’я своїх зубів під контролем.