Чи справді веганська дієта корисна?

Що таке веганство у сучасному світі: свідомий вибір чи модна забаганка? Так, велика кількість людей свідомо обирає цей шлях, керуючись етичними та екологічними міркуваннями. Але також шириться думка, ще відмова від продуктів тваринного та іншого походження корисна для здоров’я. Чи правда це? Розберемося у нашій статті.

Що таке веганська дієта?

Є різні причини переходу на такий спосіб життя. Багато хто уникає споживання продуктів, які були протестовані на тваринах або отримані з них, не бажаючи долучатись до вбивства. Хтось непокоїться через вплив тваринництва на довкілля. Але, за результатами дослідження, 17% людей обирають веганство, адже вважають цю дієту кориснішою.

Що мається на увазі під веганським харчуванням? По суті, це повністю рослинна дієта, при якій людина повністю уникає м’яса, риби, молюсків, комах, а також яєць, меду, молочних продуктів. Тобто, все, що зроблене з тварин або з їх залученням, споживати не можна.

І варто одразу ж відповісти на головне питання статті. Веганська дієта й справді може бути корисною, адже в ній більше клітковини та менше холестерину (у порівнянні з класичним харчуванням). Є дослідження, які показують, що вегани менш схильні до серцевих захворювань, діабету другого типу, раку та передчасної смерті.

веганська дієта

Чи поживне харчування у веганів?

Є побоювання, що вегани не отримують деяких поживних речовин. Дійсно, відсутність м’яса, молочних продуктів та яєць у дієті викликає занепокоєння через можливий дефіцит заліза та білка. Проте експерти стверджують, що це не так. За словами керівника відділу охорони здоров’я у Цюріху (Австрія) Саллі Філліпс, добре збалансоване рослинне харчування забезпечує достатню кількість незамінних амінокислот та не призводить до дефіциту білка.

Наприклад, якщо людина достатньо споживає соєвих бобів та соєвого молока, вона без загроз для себе може відмовитись від м’яса та коров’ячого молока. Так само рослинні продукти дають організму достатньо заліза. Для цього треба їсти квасолю, сою, кеш’ю, шпинат та вівсянку.

Чого точно не можна отримувати з їжі, так це вітамінів B12 та D, а також жирних кислот Омега 3. У такому випадку рішення очевидне: спеціальні біодобавки, які компенсують нестачу та дозволять і далі дотримуватись етичної дієти. Наприклад, Вітаміни D3 і К2, 1,000 МО від Now Foods забезпечують надходження добової дози необхідних елементів та зміцнюють серцево-судинну, опорну систему та імунітет

Вітаміни D3 і К2, 1,000 МО від Now Foods

Чи може веганство шкодити організму?

У деяких випадках веганська дієта дійсно не пов’язана зі здоровим способом життя. Вона не може бути корисною апріорі, особливо якщо харчування безконтрольне. Спеціалісти наводять для прикладу популярні веганські альтернативи фастфуду: готові продукти, що виглядають, як справжній сир, котлети, інші м’ясні чи молочні делікатеси. Далеко не у всіх них корисний склад. У більшості випадків це такий самий фастфуд з великою кількістю цукру, жирів, фарбників та консервантів. Тому несвідоме харчування шкідливе, навіть незалежно від відмови від м’яса чи риби.

Але якщо дієта вегана заснована на великій кількості овочі, фруктів, бобових, цільнозернових продуктів, горіхів, сочевиці, чіа та насіння льону — вона вважається здоровою. Цю користь особливо помітять на собі люди з ожирінням, діабетом 2 типу, високим артеріальним тиском, захворюваннями серця. Вони дійсно будуть почуватися краще.

веганство

Чи означає це, що «м’ясоїди» приречені?

Звичайно ж, приводів для впадання у відчай немає. Якщо людина не бажає переходити до веганства, примушувати себе не варто. Організувати здорове харчування можна при будь-якому варіанті дієти. Наприклад, середньоморський раціон теж базується на великій кількості фруктів, овочів, бобових та зменшеній кількості м’яса. Якщо він правильно збалансований, то буде таким же корисним, як і правильна дієта веганів. Для початку достатньо хоча б зменшити кількість червоного м’яса, а також відмовитись від оброблених м’ясних продуктів (ковбаси, сосисок тощо).

Дієтологи та нутриціологи вважають, що основою здоров’я є дієта, яка максимально комфортна для людини. Тобто, якщо хтось не бажає суворо обмежувати себе у м’ясних та молочних продуктах, достатньо просто зменшити їх кількість у щоденному раціоні. Суворе утримання не приносить користі, адже провокує стрес та рано чи пізно призводить до зривів.

Дуже важливо перед будь-якими змінами у харчуванні  поговорити зі своїм лікарем. Він має визначити, чи можна людині відмовлятись від певних продуктів. Також можна звернутись до компетентного нутриціолога з медичною освітою. Це особливо важливо, якщо у людини є певні медичні обмеження, і неправильний вибір дієти може спровокувати рецидиви. У цьому випадку остаточне рішення — за спеціалістом.