Базаліома: причини, симптоми, види захворювання та способи лікування

Базаліома – це злоякісне новоутворення, що вражає шкірні покриви та розвивається з епідермісу. У порівнянні з іншими видами раку базаліома призводить до смерті тільки в тому випадку, якщо її ніяк не лікувати. Тільки у вкрай занедбаній формі базальноклітинний рак шкіри може дати метастази та увійти до незворотної фази розвитку.

Причини захворювання

базаліома
  • Вік старше 43 – 45 років.
  • Дуже довге та постійне перебування на сонці. Згідно зі спостереженнями медиків базаліома є частою супутницею жителів зони екватора.
  • Постійний тривалий контакт із шкідливими речовинами, які токсичні для нашого організму.
  • Стійке зниження імунітету, яке вдавалося вилікувати тривалий час.

Симптоми

  • Наявність вузликових утворень на шкірі, які мають рожевий чи червонуватий колір.
  • Поява плівки сірого кольору на вузликовому новоутворенні, що розташовується переважно у центрі ураженої ділянки шкіри.
  • Наявність підшкірного валика довкола новоутворення.
  • Виявлення вузликових утворень.
  • Виникнення болю при збільшенні площі базаліоми та в міру її проростання у сусідні тканини та хрящі.

Види захворювання

базальноклітинний рак шкіри

Вузликово-виразкова форма  – ущільнення на шкірі має зовнішню схожість з невеликим вузликом. Зазвичай воно виникає в області носогубного трикутника чи повіках.

Крупновузликова форма  – є одиничний вузол, який височить над поверхнею епідермісу. Він росте назовні, а не всередину шкіри – це її відрізняє від вузликово-виразкової форми захворювання.

Прободающая форма  – швидко збільшується у розмірах і виникає у тих місцях, які часто травмуються. Така базаліома представлена ​​багатьма щільними вузликами, які швидко розростаються і в результаті починають нагадувати качан цвітної капусти.

Рубцово-атрофическая форма  – передбачає поява виразок на вузлику у міру того, як це новоутворення збільшується.

Плоска поверхнева форма – плями на шкірі мають валик (підняті краї), виростають до розмірів 3 – 4 см та відрізняються тривалим періодом перебігу хвороби, який нерідко відбувається десятиліттями.

Циліндрома  – знаходиться на волосистій частині голови, часто має фіолетовий колір і здатна досягти розмірів 8 – 10 см.

Діагностика

базаліома діагностика

Базаліому може діагностувати лікар-дерматолог-онколог під час огляду за допомогою ручного або електричного дерматоскопа. Щоб переконатися, фахівець візьме біопсію вивчення підозрілого новоутворення на клітинному рівні (тобто під мікроскопом).

Діагностика базальноклітинного раку шкіри в клініці MyDerm здійснюється із застосуванням сучасних методів, включаючи систему штучного інтелекту Fotofinder. Це інноваційне обладнання надає медичним фахівцям можливість проводити детальне дослідження шкіри, а комп’ютерна програма допомагає виявити мінімальні зміни, які можуть свідчити про наявність ракових змін. Використання Fotofinder у діагностиці дозволяє виявляти базальноклітинний рак на ранніх стадіях, що підвищує ефективність лікування та шанси на повне відновлення здоров’я пацієнта.

Лікування базальноклітинного раку шкіри

Зазвичай пацієнту пропонують методи хірургічного лікування, оскільки вони визнані найбільш ефективними у боротьбі з базаліомою. Лікар вирізає не тільки уражені ділянки шкіри, але й робить захоплення здорових тканин, щоб бути впевненим у тому, що пухлина видалена повністю. Лікувати новоутворення за допомогою скальпеля доводиться також і в тому випадку, якщо проведена променева терапія виявилася безсилою. Крім радикального висічення пухлини позбутися базаліоми можна за допомогою рідкого азоту та лазера, проте ці методи можуть спричинити рецидиви хвороби.