Розірвання шлюбу в умовах воєнного стану в Україні. Розбираємо часті запитання

Військовий стан не обмежує право на розірвання шлюбу, оскільки шлюбні відносини засновані на добровільній основі. Сьогодні діють ті самі правила та норми, що й до початку військового вторгнення в Україну. Розірвання шлюбу може бути здійснено як у судовому, так і позасудовому порядку. Основним критерієм, який визначає спосіб розірвання подружніх відносин, залишається наявність спільних неповнолітніх дітей. Детальніше про шлюборозлучний процес рекомендуємо прочитати на сайті юридичної компанії « Альва Прайвесі ». Розберемо докладніше часті питання щодо розлучення в Україні в період воєнного стану.

Розлучення через РАЦС

Для оформлення розлучення через РАЦС потрібні три умови:

  1. Взаємна згода подружжя на припинення сімейних відносин.
  2. Можливість особисто бути присутньою в РАЦСі .
  3. Відсутність спільних неповнолітніх дітей.

А ось намір ділити нажите у шлюбі майно ніяк не впливає на процедуру. Це питання вирішується через суд.

Тепер розглянемо часті життєві ситуації:

  • Відділення РАЦСу закрите через бойові дії. У цьому випадку допускається подання заяви до найближчого до місця проживання РАЦСу.
  • Один із подружжя не може бути присутнім особисто, наприклад, чоловік – військовий або чоловік проживає за кордоном. У цьому разі у чоловіка береться нотаріально засвідчена чи прирівняну до неї заява.
  • Переселенці подають заяву до РАЦСу за місцем фактичного проживання.

На практиці актовий запис про розлучення ставиться протягом одного календарного місяця (у сьогоднішніх реаліях допускається трохи більший термін).

Розлучення через суд

Процедура розлучення через суд під час воєнного стану залишається незмінною. Позов про розірвання шлюбу подається:

  1. Коли подружжя має неповнолітніх дітей.
  2. Не досягнуто згоди щодо розлучення.
  3. Неможливо особисто бути присутнім або отримати нотаріальну заяву про розлучення.

У суді, крім безпосередньо розірвання шлюбу, вирішуються й інші питання, пов’язані з розлученням: виплата аліментів, визначення місця проживання дітей та поділ спільно нажитого майна.

Нюанси розлучення через суд під час воєнного стану:

  • Якщо суд за місцем прописки не працює через воєнні дії. Інформацію про те, куди звертатися з позовом про розлучення, можна знайти на веб-сайті Верховного суду або цю інформацію може надати адвокат.
  • Позов про розлучення для переселенців. Зазвичай заява про розлучення подається до суду за місцем проживання відповідача. Виняток – коли позивач проживає з неповнолітніми дітьми. Для внутрішньо переміщених осіб місцем проживання вважається той населений пункт, де вони тимчасово перебувають та зареєстровані. У цьому населеному пункті чи районі міста саме й слід подавати позов про розлучення.

Набагато простіше відбувається розлучення за взаємним бажанням. Подружжя домовилося про проживання дітей, у них немає суперечок про майно, або вони уклали нотаріальну угоду, де за пунктами прописали ці нюанси. У цьому випадку адвокат складає і подає до суду спільну заяву, а рішення про розлучення виноситься набагато швидше, зазвичай, протягом двох місяців.

Відмову у розлученні отримують пари, якщо дружина вагітна чи вони мають спільних дітей віком до 1 року.

rozluchennya pid chas voennogo stanu 1

Розлучення, якщо дружина перебуває за кордоном

Розглянемо три варіанти розірвання шлюбу, коли один із подружжя (найчастіше дружина) з початком війни виїхала за межі України:

  1. Взаємна згода і заява через РАЦС за умови, що сім’я не має спільних дітей віком до 18 років. Дружина за кордоном складає заяву, посвідчує її нотаріально та відправляє до України, де вона подається спільно із заявою іншого з подружжя.

Також можна скласти заяву в консульстві України за кордоном, яка буде направлена до відповідного РАЦСу для реєстрації розлучення.

  • Взаємна згода і є діти. Дружина з-за кордону передає нотаріально засвідчену заяву адвокату чи чоловікові в Україну, підтверджуючи відсутність заперечень. Укладання нотаріального договору про місце проживання та утримання дітей спростить судовий розгляд.
  • Без спільної згоди – односторонній позов. Один з подружжя в Україні подає позов та ініціює у суді справу про розірвання шлюбу. Якщо ініціатор за кордоном, йому може бути потрібний адвокат для представництва інтересів. За підсудністю зазвичай слід обирати останнє місце реєстрації відповідача, але у разі бойових дій це регулюється вказівками Верховного Суду. Виняток – проживання з неповнолітніми дітьми, тоді можна вибрати місце проживання позивача.

Ще одним варіантом подання заяви/позову про розлучення є онлайн-платформа «Електронний суд». Про роботу електронної системи розповідають адвокати з сімейних справ у публікації https://alvaprivacy.ua/ua/poslugi/family/advocate-razvod/rozluchenya-onlajn . Тут можна ознайомитись зі статистикою та особливостями проведення судового засідання у режимі онлайн конференції.

Розірвання шлюбу під час війни в Україні: відповіді на часті запитання

Одне з найпоширеніших питань сьогодні: «Чи можна розлучитися з військовослужбовцем під час воєнного стану в Україні?». Так можна. Якщо у шлюбі немає дітей, заяву можна подати особисто через законного представника або заповнивши онлайн-заявку на сайті Міністерства Юстиції. Якщо розлучення відбувається через суд, то можна скористатися електронним кабінетом або для представництва ваших інтересів та юридичної допомоги найняти адвоката.

Розглянемо інші ситуації, що часто виникають:

  • Подружжя перебувають за кордоном .

Найпростіше звернутися до консульства України із заявою про розлучення. Парі нададуть приклад заяви та вимагатимуть паспорта, індивідуальні коди платників податків та оригінал свідоцтва про шлюб. Якщо подружжя має суперечки чи неповнолітню дитину, розлучення можливе лише в Україні через суд. Якщо повернення неможливе, допомогу може надати сімейний адвокат, представляючи інтереси клієнта в суді в Україні.

  • Якщо зв’язок з одним із подружжя втрачено.

Буває, що неможливо визначити, де зараз перебуває один із подружжя. У цьому випадку можливо буде потрібне отримання рішення суду про визнання відповідача безвісти зниклим. З таким рішенням (за відсутності дітей віком до 18 років) можна у подальшому звертатися до РАГСу. Або ж потрібно окремо подавати позов про розлучення з зазначенням відповідних обставин – у такому разі це однозначно краще робити через досвідченого адвоката.

  • Втрачено документи.

Якщо документи (паспорт, свідоцтво про шлюб, про народження дітей тощо) були втрачені з низки причин, необхідно їх відновити та отримати дублікат.

  • Розлучення з іноземцем.

При розлученні через суд враховується наявність міжнародних договорів із країною громадянства чоловіка. Якщо такого договору немає, розлучення можливе в Україні, якщо у відповідача зареєстроване місце проживання або перебування тут або шлюб було укладено в Україні. Інакше, розлучення може відбуватися у країні громадянства чоловіка. При розлученні через РАЦС з іноземцем необхідно скласти, нотаріально засвідчити та надіслати заяву про розірвання шлюбу. Після цього партнер перекладає його українською мовою, нотаріально засвідчує та подає до РАЦСу.

Наостанок

У переважній більшості випадків процес розлучення потребує професійної підтримки адвокатів. Юридична допомога необхідна також, якщо не вдається досягти згоди з питань опіки над дітьми, розподілу майна та вирішення інших спорів. Крім того, адвокат допоможе у захисті ваших інтересів та подання документів до суду, якщо розлучення відбувається за складних юридичних обставин.